Feministin TV Rehberi

9-) 30 Rock

30rock

Nedir? 30 Rock, Tina Fey tarafından 2006 yılında yaratılan bir komedi dizisi. Baş karakterimiz Liz Lemon, otuzlu yaşlarının sonuna gelen bir televizyon dizisi yazarı. Hem kariyerinde ilerleyip, hem de bir aile sahibi olmak istiyor, ancak zamanının büyük çoğunluğunu talep eden bir işe sahip. Hayatını nasıl düzene sokacağını düşünürken, çalıştığı kanal olan NBC’ye atanan yeni yönetici Jack Donaghy ile aralarında komik bir arkadaşlık başlıyor.

Neden Özel? 30 Rock’ı diğer diziler arasında bu kadar özel kılan şey, büyük ihtimalle Liz Lemon’un şov dünyasında bir kadın olarak mutlu olma çabasından ne kadar bıkmış olması. Yıllardır kendi bir feminist olarak tanımlayan Tine Fey, kendisiyle ve feminizmle dalga geçmeyi de biliyor. 30 Rock, izlerken kendinizi özdeştireceğiniz ve kendinize kötü niyetsiz bir ortamda gülebileceğiniz bir dizi!

Neresi Eleştirilir? 30 Rock, kapitalizmin kalbinde yer alan bir dizi. Ana karakterlerden bir tanesi, en büyük arzusu CEO olmak isteyen bir şirket yöneticisi. Her ne kadar zaman zaman kapitalizmin açıklarıyla dalga geçse de, konuyu hiçbir zaman derinlemesine incelemiyor. Azınlıkların problemlerini, sınıf çatışmasını ya da LGBT sorunlarını elinden geldiği kadar yüzeysel işliyor. Kısacası, eğer entellektüel eleştiri bekliyorsanız, 30 Rock tam size göre olmayabilir. Ancak tek istediğiniz akşamın yorgunluğunu kahkahalarla üzerinizden atmaksa, kesinlikle önerilir!

 

8- ) Parks and Recreation

parksandrec

Nedir? Parks and Recreation, 2009 yılında Greg Daniels ve Michael Schur tarafından yaratılmış bir komedi dizisi. Belediyede çalışan Leslie Knope, toplumuna önemli bir şeyler katmak istemektedir. Ortaya bir park yapma fırsatı çıktığı zaman Leslie projeyi hayata geçirmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Dizi çoğunlukla belediyedeki bürokrasi ve ofis ortamını konu almaktadır.

Neden Özel? Parks and Recreation, iyi insanlarla dolu bir dizi. Karakterler fazlasıyla otantik hissettiriyor ve dolayısıyla gelişimleri izleyici için bir o kadar önemli hale geliyor. Bunun dışında, yazarların bir süper gücü var: anlamlı yan karakterler yaratma gücü. Olan biten her şey ana karakterin etrafında dönmek zorunda değil. Dönmediği zaman da izleyiciyi sıkmıyor.

Neresi Eleştirlir? Dizinin ilk sezonu, ileriki sezonların ulaşacağı komedi seviyesinin katlarca altında. Ana karakterimiz Leslie, sonradan dönüşeceği insan gibi davranmıyor. İlk sezonun çoğu insana biraz sıkıcı gelmesi normal olacaktır. Ancak altı bölüm sabrederseniz pişman olmayacaksınız. Bunun dışında, ben her ne kadar beğensem de, dizinin hareketli kamera kullanıyor olması bazı izleyicilere itici gelebilir. Ben bir şans verin derim!

7-) Gilmore Girls

gilmoregirls

Nedir? Gilmore Girls, 2000 yılında Amy Sherman-Palladino tarafından yaratılmış bir televizyon dizisi.  Amerika’nın küçük bir kentinde, yalnız bir anne ve onun genç kızının hayatını konu alan dizi, toplamda yedi sezon süren bir klasik haline geldi. Rody Gilmore ve Lorelai Gilmore, hepimizin annelerimizi ve kızlarımızı düşünerek izleyebileceğimiz bir dizi, ikinci ailemiz olabilecek bir ev yaratıyorlar.

Neden Özel? Gilmore Girls sıcacık bir dizi. Bir kış akşamı, battaniyeye sarılıp sıcak çikolata içerken izlemelik, gerçek bir aile dizisi. Biri yetişkin biri genç iki güçlü kadının hayata karşı birbirlerine tutunarak ilerleyişini izliyoruz. 2000ler, televizyonda feminizmin çok görünür olduğu zamanlar değildi, buna rağmen (hataları olduğunu unutmadan) Gilmore Girls aradan sıyrılmayı başardı. Hem genç hem yetişkin her kadına hitap edebilecek bir dizi Gilmore Girls.

Neresi Eleştirilir? Gilmore Girls’ün eleştirilecek çok tarafı var. Öncelikle dizide homofobi ve transfobi kendisini kronik olarak hissettiriyor. Buna ek olarak, ırkçılık da kendini belli ediyor. Dizinin beyaz olmayan karakterleri genellikle pozitif bir ışıkta temsil edilmiyor. Son olarak, karakterlerimiz sevmedikleri kadınları “kaltak” olarak yaftalamaktan hiç çekinmiyor. Bütün bu sorunlar bilinçli midir bilinçsiz midir bilinmez, ancak 2016’da izlerken bir çoğumuz için bu gibi büyük sorunları görmezden gelmek zor olacaktır.

6-) Buffy the Vampire Slayer

buffy

Nedir? Buffy the Vampire Slayer, Joss Whedon tarafından 1997 yılında yaratılan bir televizyon dizisi. Dizinin mitolojisine göre, her jenerasyon bir genç kızı seçer ve bu kız yalnız başına vampirlere, iblislere ve karanlığın diğer ajanlarına karşı savaşmak zorundadır. Dizi, son jenerasyonun vampir avcısı olan Buffy’nin ve karanlık güçlere karşı savaşında ona yardım eden arkadaşlarının hayatını ele alır.

Neden Özel? Her şeyden önce Buffy, özellikle genç kızlar için muhteşem bir rol örneği. Buffy’nin savaştığı neredeyse her canavar bir gencin hayatında karşılacağı sorunların birer sembolü. Joss Whedon bu işi o kadar organik bir şekilde yapıyor ki, izlerken kendinize ders verildiğini hissetmiyorsunuz ama kesinlikle çok şey öğreniyorsunuz. Dahası, televizyon tarihinin ilk lezbiyen ilişkisini yaratan dizidir Buffy the Vampire Slayer. İçinde her türlü güçlü kadın modelini bulabileceğiniz dizide, feminist olmak, iyi ya da güçlü bir kadın olmak asla belli bir kalıp içine koyulmuyor.

Neresi Eleştirilir? Buffy her ne kadar televizyon tarihinin ilk feminist prodüksyonlarından bir tanesi olsa da, problemleri olduğu gerçeğini kimse inkar edemez. Öncelikle, ilk birkaç sezon boyunca karakterler sevmedikleri her kadın karakteri “kaltaklık” ile suçluyorlar. Whedon eleştirilere kulak verip bu kelimenin kullanımını azaltarak bitiriyor, ancak problem hala orada. Bunun dışında, fotoğraflardan da farkedilebileceği gibi, çeşitlilik dizinin güçlü özelliklerinden biri değil. Bütün ana karakterler beyaz ve Amerikalı.

5-) Agent Carter

agent carter

Nedir? Agent Carter, 2015 yılında Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafından yaratılan bir televizyon dizisi. Dizi, 1946 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nda görev almış Peggy Carter’ın Amerika’ya döndüğünde yaşadıklarını anlatıyor. İş arkadaşları tarafından kadın olduğu için ciddiye alınmayan Peggy Carter, savaş sırasında tanıdığı Howard Stark’ın vatan hainliğiyle suçlanması üzerine, Stark’ın uşağı Jarvis ile birlikte suçlamaları departmanından gizli bir şekilde araştırmaya başlıyor.

Neden Özel? Agent Carter, Marvel sinematik evreninin televizyon ya da sinemada çıkarttığı kadın bir ana karaktere sahip ilk dizi. Bir nevi deneme atışı diyebiliriz. Bir dönem dizisi olması açısından büyük bir görsel zevk sağlayan Agent Carter, Mad Men gibi diğer dönem dizileri kadar ciddi yaklaşmıyor tabii ki hiçbir şeye. Ancak Peggy Carter’ın o dönemin cinsiyetçiliğine verdiği tepkiler kesinlikle diziyi izlenmeye değer kılıyor, özellikle de ajan dizilerini seviyorsanız ya da bir Marvel hayranıysanız.

Neresi Eleştirilir? Her ne kadar dizinin feminist mesajına karşı eleştirilecek bir şey olmasa da, dizi bu mesajı o kadar gözümüze sokuyor ki, bazen eğitici bir program izliyormuşuz hissine kapılabiliriz. Karakterler, özellikle dizinin başında fazlasıyla tek boyutlu görünebiliyor.

4-) Jessica Jones

jessica jones

Nedir? Jessica Jones, 2015’te Melissa Rosenberg tarafından yaratılan bir Netflix dizisi. Dizi, Marvel evreninde geçiyor ve doğal olarak süperkahraman ve süperkötüler üzerinden derdini anlatıyor. Jessica Jones, süper güçlü ve dayanıklı bir kadın. Geçmişte süperkahramanlık yapmaya çalışmış ancak bu süreçte her söylediğini yaptırabilme gücü olan bir erkek tarafından kaçırılmış olan Jessica, bu adamın New York’a dönüşüyle travma dolu geçmişiyle yüzleşmek ve oluşabilecek diğer kurbanları korumak zorunda kalıyor.

Neden Özel? Jessica Jones, feminist dizilerde bile işlenmekten korkulan birçok konuyu ele alan bir dizi. Tecavüz ve kürtaj gibi insanların konuşmaktan korktuğu konulardan, gülmeye zorlanmak ve erkek arkadaşın “korumacı” olmak adına kadınların hayatını kontrol etmeye çalışmasına kadar normalde ciddiye alınmayan konuları 13 bölümlük bir sezona sığdırmayı başarıyor. Agent carter’ın aksine, mesajını anlamamız için bize açıklama gereği duymuyor.

Neresi Eleştirilir? Diziyle ilgili eleştirebileceğim en önemli (belki de tek) konu David Tennant’ın Kilgrave karakteri. Bir süperkötü tecavüzcü için fazla sevimli hareket edebiliyor David Tennant. Belki de bu oyuncunun elinde olmadan karakterlerine yönelttiği enerjiyle ilgilidir ancak, konuları çok umursamayan ya da algılayamayan insanlar için Kilgrave bir süperkötüden ziyade yanlış yönlendirilmiş bir çocuk olarak görülebilir.

3-) Inside Amy Schumer

Inside-Amy-Schumer

 Nedir? Inside Amy Schumer, 2013 yılında Amy Schumer tarafından yaratılan, kısa skeçlerden oluşan bir komedi dizisi. Dizi bazen skeçlerden çıkıp röportajlara ya da stand-up’a da yer verebiliyor. Her bölüm farklı skeçlerle karşı karşıya kalsak da, feminizm her zaman Amy Schumer’ın komedisinin büyük bir parçası olduğunu hissettiriyor.

Neden Özel? Amy Schumer’ın en güçlü yanı, kısa skeçlerden oluşması. Her bölümü izleme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor, bir skeç size komik gelmezse kolaylıkla atlayabiliyorsunuz. Kliplerin çoğu Youtube’da mevcut. Bunun dışında, Amy Schumer’ın komedisi televizyonda normalde gördüğümüz komediden daha cesur, daha absürd ve bazen neredeyse şok edici olabiliyor.

Neresi Eleştirilir? Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Amy Schumer’ın komedisini herkes kaldıramaz. Amy Schumer’ı bazı insanlar için özel yapan özelliği, bazı insanları için izlenemez yapıyor. Politik doğruculuktan fazlalıkla uzakta duran Amy Schumer’ın filtrelenmemiş şakaları, bazen fazla ileri gidebiliyor. Gülemediğiniz ya da güldüğünüz ama bunun için kendinizi suçlu hissettiğiniz yerler olacaktır.

2-) Unbreakable Kimmy Schmidt

unbreakable

Nedir? Unbreakable Kimmy Schmidt, 2015’te Tina Fey tarafından yaratılan başka bir komedi dizisi. Dizi, genç bir kızken bir rahip tarafından kaçırılıp dünyanın sona erdiğine inandırılan Kimmy Schimidt’in kurtarıldıktan sonra modern şehir hayatına adapte oluşunu konu alıyor. Kurtarıldıktan sonra gençliğinde yaşayamadığı her şeyi deneyimlemek isteyen Kimmy, New York’ta tiyatrocu olmaya çalışan eşcinsel Titus’un evine ev arkadaşı olarak katılıyor ve hayatını zengin kocasını elinde tutmaya adamış Jacqueline White’ın çocuk bakıcısı olarak işe başlıyor.

Neden Özel? Unbreakable Kimmy Schimidt umut dolu bir dizi. Ellie Kemper’ın Kimmy performansı hepimizin içindeki çocuğu temsil ediyor adeta. Kimmy’nin gücü, geçmişine acıyıp üzülmek yerine, ondan güç almasından geliyor, geleceğe karşı duyduğu umut, hepimizin cepte gördüğü küçük zevklere karşı duyduğu mutlu şaşkınlık tatlı acı hayatın güzelliklerini hatırlamamızı sağlıyor.

Neresi Eleştirilir? Tina Fey komedi konusunda çok yetenekli bir yazar, ne var ki elinde böyle bir materyal varken tecavüzü, limitlenmeyi ve bir yalanı yaşamayı derin bir şekilde incelemeyi reddetmesi beni üzüyor. Yanlış anlamayın, komedi yoluyla bu konuların hepsine değiniyor, ancak hiçbirinin üzerine izleyiciye soru sorduracak bir senaryo yok ortada. Herkes de böyle bir şey isteyecek diye bir şey yok tabii ki, bazen istediğimiz tek şey kalbimizin ısınması olabiliyor birazcık.

1-) Orange is the New Black

orange is the new black

Nedir? Orange is the New Black, 2013 yılında Jenji Kohan tarafından yaratılan bir televizyon dizisi. Eski sevgilisi bir uyuşturucu satıcısı olan Piper Chapman, on yıl sonra onun için para taşıdığının ortaya çıkmasıyla 15 aylığına hapse mahkum ediliyor. Evlenmeyi düşündüğü sevgilisini arkasında bırakıp hapis hayatına adapte olmaya çalışan Piper’ın bilmediği şey, eski sevgilisinin de aynı hapishaneye düşmüş olmasıdır.

Neden Özel? Orange is the New Black sadece feminist bir dizi değil. Bütün ana karakterleri kadın olmasına rağmen, sadece kadınlarla alakalı bir dizi de değil. Orange is the New Black, hapishanede olan kadınlarla ilgili bir dizi. Bu dizide kapitalizme, aşırı dinciliğe, eşcinselliğe, cinsiyet değişimine, cinayete, akıl hastalığına ve adalet sistemine dair o kadar iyi bölümler yazılıyor ki, gülseniz de ağlasanız da (ki çoğunlukla gülüyorsunuz) bir şekilde size sorular sordurmayı başarıyor. Bunun dışında, çeşitlilik konusunda da fazlasıyla başarılı bir yapım.

Neresi Eleştirilir? Gerçekten aklıma gelmiyor.

 

 

Listemiz şimdilik bu kadar. Unuttuğumuz diziler var mı? Siz neler eklerdiniz? Bir dahaki listemiz kimlere yönelik olmalı? Yorumlarda bize ve okuyucularımıza söyleyebilirsiniz!

Benzer İçerik:

Yorumlar

yorum

Ece Alparslan hakkında 10 makale
Hacettepe Üniversitesi'nde İletişim Bilimleri alanında yüksek lisans yapıyor. Popüler kültür, günlük hayat ve televizyon çok ilgisini çekiyor.

1 geri izleme / bildirim

  1. Feministin TV rehberi (2): Feminist belgeseller – Farazi Dergi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*